2
0
...
چهارشنبه ۲۲ دی ۹۵

مرگ آدم‎ها فقط با تصادف و بیماری یا کهولت سن صورت نمی‌گیرد. گاهی اتفاقات بدتری در زندگی انسان‌ها بروز و ظهور می‌یابد که باعث می‌شود مرگ تدریجی رقم بخورد. شاید حدس زده باشید منظور ما چیست. منظور ما به رفتارها و افکاری بر‌می‌گردد که وجود فرد را ذره ذره آب کرده و او را به کام زندگی زجر‌آوری می‌کشاند.

اما این رفتارها و افکار چیست که تا این حد روی انسان‌ها اثر این چنینی دارد، ما در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.
• احساس ضرر
اگر دائم در حال غصه خوردن و تاسف برای خود هستید و خود را یک بازنده در زندگی می‌دانید یا همیشه زانوی غم بغل کرده و نا‌‌امیدی در رفتارتان هویداست هر چه زودتر برای تغییر خود کاری بکنید. واقعا از اعصاب و روان شما چه می‌ماند وقتی زندگیتان پر شده از این حس و حال منفی.

شاید در گذشته کاری کرده‌اید که باعث ضررهایی چه در مسائل مالی و چه مسائل شخصی و روانی شده اما این حس ضرر نباید شما را به زانو در‌ بیاورد. در حقیقت همین القایی که مرتب شما را فردی شکست خورده و ضرر دیده می‌داند باعث شده همیشه غمگین باشید و از آن بدتر اجازه نمی‌دهد برای زمان حال و آینده‌تان اقدامی بکنید. البته باید این طور هم باشد چرا که حس ضرر به حدی قوی است که دیگر انرژی و رمقی برایتان نمی‌گذارد. دست به زانو زده و با جبران گذشته به فکر فرداها باشید.

• کنترل شدن توسط دیگران
کسی که اجازه می‌دهد دیگران احساسات و رفتارهایش را کنترل کنند هرگز روی آرامش را نمی‌بیند. منظور از کنترل توسط دیگران بیشتر به آن معناست که بنیان ما به حدی ضعیف و شکننده باشد که هر کس هر کاری با ما کرد سریع تحت تاثیر قرار گرفته و به سویی کشیده شویم که آنها می‌خواهند.

به طور مثال کسی که هرگز اجازه نمی‌دهد رفتار زننده همکارش اعصاب و روان او را به حدی بهم بریزد که مجبور شود سرش داد بزند یا با فحاشی جواب او را بدهد. این یعنی دیگران کنترل ما را به دست گرفته‌اند و هر طور که بخواهند باعث بروز رفتار ما می‌شوند.

• ترجیح دیگران به خود
این خوب است که همیشه مراعات حال دیگران را بکنیم و با فداکاری روح خودمان را قوی کنیم اما اگر خارج از ظرفیت خود عمل کرده و خود را نسبت به تمام مردم دنیا مسئول بدانیم دیگر چیزی از ما باقی نمی‌ماند. مانند این است به بچه نوزادی که معده کم ظرفیتی دارد چلو‌کباب بخورانیم. مسلم است که نتیجه به دست آمده چه خواهد شد.

از طرفی نباید ادای آدم‎های با ظرفیت را در بیاوریم. باید بپذیریم در هر کاری چقدر پذیرش و ظرفیت داریم سپس برای جلب رضایت دیگران و ارجح دانستن آنها اقدام کنیم. راضی نگه داشتن همه نه تنها باعث می‌شود دیگران از شما سوء‌ استفاده بکنند بلکه آنها را روز به روز نسبت به شما متوقع‌تر می‌کند.

یادتان باشد مهربان باشید اما یاد بگیرید در شرایطی با صلابت و اقتدار بگویید نه، تا همه حساب کار دستشان بیاید شما آن کسی نیستید که می‌شود عمری از او کولی گرفت.

• توقعات مدیریت نشده
شما قبل از هر کسی باید نسبت به خودتان متوقع باشید. البته باز هم منصفانه و بر طبق توانایی‌هایی که دارید. هر چقدر توقع شما نسبت به دیگران کمتر باشد آرامش بیشتری خواهید داشت اما اگر جز آن دسته افرادی هستید که همیشه از همه متوقع هستید مسلم است همیشه هم در رنج و عذاب به سر می‌برید چرا که این روزها کمتر کسی است که دل به دل دیگران بدهد و توقعات آنها را بر‌آورده کند.

• وحشت از تنها شدن
تنهایی همیشه هم بد نیست و حتی در مواردی ضروری و مفید است اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از تنهایی می‌ترسید باید بگوییم زندگی سختی را می‌گذرانید. کسی که از تنهایی می‌ترسد دست به هر کاری می‌زد تا از آن فرار کند. به دوستان و اطرافیانش باج می‌دهد تا به دیدنش بیایند یا او را به حضور بپذیرند. زیر بار هر منتی می‌رود و در مراحلی از زندگی که باید تنها باشد تا به موفقیت برسد حاضر است شکست بخورد اما تنها نماند. ترس یکی از ویژگی‌هایی است که همیشه با چنین افرادی همراه است. اما اگر بپذیرید در تنهایی می‌شود خوب فکر کرد، خوب تصمیم گرفت و از همه مهم‎تر خود را حفظ نمود بالاخره راهی برای غلبه بر این ترس پیدا خواهید کرد.

در اینجا به بیان دیگر رفتارهای کشنده و زجر‌آور به صورت تیتر‌وار ادامه می‌دهیم تا در صورتی که مبتلا به آنها هستید فکری برای خودتان بکنید:

• نگرانی از قضاوت و نگاه دیگران
• فرار از تغییر و نا‌توان دیدن خود در آن
• حرص خوردن راجع به موضوعاتی که کنترل و مدیریتش به دست شما نیست مانند ترافیک یا آلودگی هوا
• نپذیرفتن مسئولیت کارهای خود و در پی آن انجام اشتباه پشت سر هم
• حسادت از موفقیت دیگران
• زانو زدن در مقابل اولین شکست و ادامه ندادن مسیر
• کم صبر بودن جهت رسیدن به نتایج کارها

و همین می‌شود که زندگی از همیشه سخت‌تر شده و آرام آرام بود و نبودتان را آب می‌کند بدون اینکه اجازه دهد کمی آرامش و رضایت را تجربه کنید. پس اگر شما هم درگیر این افکار و رفتارها هستید زودتر به داد خودتان برسید.