2
0
...
دوشنبه ۲۰ دی ۹۵

اگر می‌بینید فرزندتان در مدرسه دچار استرس می‌شود، هنگام رفتن به مدرسه گریه و بی‌تابی می‌کند و یا با بهانه‌های مختلف مانند بیماری یا کج خلقی سعی دارد به مدرسه نرود یا حتی از بازی‌ها و فعالیت‌های دسته جمعه دوری می‌کند بدانید او مبتلا به استرس مدرسه شده است. استرسی که بر میزان یاد‌گیری اثر منفی گذاشته و مانعی برای پیشرفت و بالندگی یک کودک به شمار می‌آید.

اما ممکن است شما به عنوان مادر نگران شده و ندانید در حال حاضر چه کاری از دستتان بر‌می‌آید تا این مشکل را حل کرده و مدرسه را در ذهن او به محیطی دوست‌داشتنی تبدیل کنید. پس خوب است در این راستا دلایل استرس بچه‌ها در مدرسه را دانسته و برخی راه‌کارهای زیر را برای حل آنها به کار بگیرید:

• خواب کافی
زمینه‌ای مهیا کنید تا فرزندتان در طول شب خوب بخوابد. کم خوابی یا بدخوابی خود دلیل مهمی در بروز استرس است که می‌تواند خود را در محیط مدرسه و قرار گرفتن در شرایط آموزش نشان دهد. ممکن است فرزند شما به دلیل شرایط نا‌مساعد روانی در حضور آموزگار آمادگی لازم را نداشته باشد و از این رو با برخورد تندی مواجه شده و دچار استرس شود.

یکی از دلایل یا بدخوابی بچه‌ها استفاده بیش از حد و نا‌متعارف از وسایل تکنولوژی مانند رایانه، تبلت یا گوشی همراه است که باید توسط شما محدود و به میزان کافی آن هم ساعاتی قبل از صرف شام باشد. نباید گوشی یا تبلت را از دست فرزند خود بکشید و او را روانه رختخوابش کنید چرا که با این وضعیت او با افکاری پریشان به خواب می‌رود. بنابراین باید فاصله زیادی بین بازی او و خوابش باشد.

• آماده‌سازی
وقتی فرزندتان با غر شنیدن و نق زدن از سوی شما از خواب بیدار شده و متوجه می‌شود دیرش شده و فرصت صبحانه خوردن ندارد در تب و تاب آماده شدن به مدرسه و در نهایت استرس قرار می‌گیرد. درست قضیه این است که شما از قبل صبحانه او را آماده کرده و زمانی او را از خواب بیدار کنید که فرصت مناسب برای صبحانه خوردن و آماده شدن را بدون هیچ عجله‌ای داشته باشد. البته یادتان باشد سر حالی اول صبح او بستگی به خواب کافی هم دارد که در گزینه بالا به آن اشاره شد.

• گفتگو راجع به مدرسه
ممکن است کودکتان فرد درون‌گرایی باشد و دست بر قضا به دلیل آزار و اذیتی که در مدرسه از دوستانش می‌بیند دچار استرس شده اما در خانه چیزی را بروز ندهد. این دیگر به هنر شما بر‌می‌گردد که چگونه با زیرکی سر صحبت را باز کرده و با نرمی از زیر زبانش بکشید در طول ساعاتی که در مدرسه است چه اتفاقاتی می‌افتد. از طرفی سعی کنید برای حل مشکل هر آنچه را انجام می‌دهید غیر مستقیم باشد تا به غرور او لطمه‌ای نخورد و از طرفی با اعتماد‌سازی که برای او انجام می‌دهید فضا را به گونه‌ای ساماندهی کنید که او خودش، شما را در جریان امور قرار دهد.

• حل مشکل
اگر متوجه شدید مشکل فرزند شما در محیط مدرسه است سریع اقدام کنید اما نه به گونه‌ای که او از بیان آن پشیمان شود. او را در پیش‌آمد مشکل مقصر ندانید و برای حل مشکل راه حل‌هایی را با کمک خودش ارائه داده و او را در این مسیر هدایت کنید. از طرفی مسئولین مدرسه را هم از این مسئله مطلع کرده و از آنها بخواهید مشکل را به اندازه مسئولیتی که دارند کنترل و حل نمایند.

• کلاس‌های اضافی؛ ممنوع
این خوب است که به عنوان والدین فرزند خود، دوست دارید او را فردی همه فن حریف و موفق در تمامی امور ببینید اما وقتی برنامه‌ریزی‌های شما به گونه‌ای می‌شود که او پس از رسیدن به خانه و داشتن یک روز خسته‌کننده در مدرسه، ناهار خورده و نخورده مجبور است به کلاس زبان، موسیقی یا ورزش برود معلوم است با خستگی ممتدی که دائم بر بدن و روانش باقی می‌ماند و از طرفی نگرانی انجام تکالیفی مدرسه‌اش، آنچه عایدش می‌شود استرسی دایمی است. پس تا جایی که امکان دارد از بار کلاس‌های متفرقه او بکاهید.

اما نکته کلیدی دیگر به خود شما به عنوان الگوی فرزندتان مربوط می‌شود. اگر فرزندتان، شما را همیشه در حال استرس و نگرانی ببیند یا در حل مشکلات پیش آمده شما را فردی مستاصل بداند مسلم است با الگو‌برداری از شما، خودش نیز دچار استرس شده و در مواجه با مسایل، ضعیف عمل می‌کند. پس ابتدا خودتان و سپس به فرزندتان مهارت حل مسئله را بیاموزید.

سعی کنید با مسئولین مدرسه ارتباط مستقیمی برقرار کنید تا از روند تحصیلی فرزند خود مطلع شوید تا اگر مشکلی در پیشرفت او پیش آمد خیلی سریع متوجه شده و با ریشه‌یابی آن دست به اقدام بزنید. ضمن اینکه از ارتباطات خانوادگی، دور هم‌نشینی و صمیمیت خانوادگی هم غافل نشوید.

یادتان باشد اگر ریشه استرس فرزند شما، در مدرسه و مربوط به برخورد بد مسئولین یا آموزگار بود به هیچ وجه از آنها بد‌گویی نکنید چرا که ذهنیت او را منفی کرده و اگر آنها با تذکر شما رفتار را خود را اصلاح کنند ذهینت فرزند شما که نسبت به آنها تغییر کرده یا اصلا اصلاح نمی‌شود یا خیلی سخت درست می‌شود. در نتیجه آنچه باقی می‌ماند مشکل حل نشدنی فرزند شماست.

در آخر فراموش نکنید قرار نیست شما همه چیز را بدانید پس گاهی لازم است با کمک گرفتن از یک مشاور زبده و متخصص مشکلات و دلایل استرس بچه‌ها در مدرسه را شناسایی و سپس حل نمایید.