۰
0
...
یکشنبه ۱۹ دی ۹۵

کارشناس معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ایران به لحاظ میزان جزو 20 کشور نخست دنیاست و بالاترین مصرف سرانه دارو در جهان را دارد.

به گزارش خبرنگار بانو از سازمان غذا و دارو، پریا عطایی افزود: در ایران، مصرف سرانه داروهای تزریقی در سال، چهار برابر میانگین جهانی است، این در حالی است که تزریقات به تنهایی و جدا از عوارض دارو، خود، فرآیندی خطرآفرین است. آبسه، عفونت و ابتلا به بیماری های ویروسی ومیکروبی از عوارض تزریق است.

وی خاطرنشان کرد: برخی افراد تصور می کنند داروی تزریقی بهتر از نوع خوراکی است، چون سریع تر اثر می کند و باعث می شود روند درمان زودتر طی شود؛ اما واقعیت چنین نیست و هر بیماری برای درمان، نیاز به داروهای خاصی دارد که نوع تزریقی یا خوراکی دارو را پزشک تشخیص می دهد.

عطایی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از افراد بر این باورند که داروی خوراکی بی تاثیر است و فقط با تزریق آمپول، بیماری آنان بهبود می یابد. حتی بیمارانی هم وجود دارند که با مراجعه به پزشک از او می خواهند که برای آنها داروی تزریقی تجویز کند و استدلال آنان هم این است که داروی خوراکی بر بدن آنها تاثیری ندارد در حالیکه چنین تصوراتی اشتباه است.

وی یادآور شد: طبق نتایج مطالعات اخیر حدود یک سوم عوارض دارویی در کشور، ناشی از مصرف داروهای تزریقی است و مصرف بی رویه دارو، یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی و درمانی در کشور به شمار می رود که موجب افزایش هزینه های مختلف مالی و جانی شده است.

منبع: ایرنا